Povodom otvaranja prvih Newton soba u Hrvatskoj, u okviru provođenje projekta LORI, gdje se dio starog ludbreškog mlina pretvara u Regionalni znanstveni centar za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, razgovarali smo sa županom Varaždinske županije Anđelkom Stričakom.
Odakle baš Newton sobe i što one točno podrazumijevaju?
Newton koncept je u skandinavskim zemljama dio formalnog školskog kurikuluma, dakle, odlazak i učenje u takvim sobama predstavlja redovnu nastavu. Ipak, za razliku od tradicionalnih škola, u Newton sobama nema učenja činjenica napamet ili poštivanja strogih procedura, već je to mjesto gdje učenici uče surađujući i radeći greške. Zajedno s partnerima u projektu, prvenstveno udrugom First Scandinavia iz Norveške, koja ima bogato iskustvo u pripremi i provedbi inovativnih obrazovnih programa iz STEM područja te veliku mrežu međunarodnih partnera, trenutno radimo na opremanju i pripremi takvih specijaliziranih učionica za STEM obrazovanje u Regionalnog centru. I sami želimo pokazati djeci da znanost i tehnologija nisu apstraktni pojmovi te im omogućiti da teorijsko znanje ima praktičnu primjenu. Želimo ponuditi inovativno, visokokvalitetno iskustvo učenja znanosti i učiniti ga što dostupnijim. Primjerice kroz modul letenja, oni će sami raditi izračune koji im kasnije omogućuju da lete i upravljaju zrakoplovom u simulatoru letenja.
Kad se očekuje otvaranje i što će točno biti smješteno u Centru?
Otvaranje se očekuje u siječnju 2024. godine, a u prvoj će fazi biti opremljene dvije Newton sobe. Jedna će biti vezana za matematiku, biologiju i kemiju, a koristit će prirodne resurse Otoka Mladosti, ludbreške prirodne oaze u neposrednoj blizini. Druga će biti povezana s astronomijom i fizikom, oslanjat se na nasljeđe Rudolfa Fizira, a u njoj će se nalaziti simulator letenja, jedini na sjeveru Hrvatske i ovom dijelu Europe, koji će djeci pružiti mogućnost da vide što prirodne znanosti mogu pružiti kroz praktičan rad. Znači, bit će moguće pilotirati za komandama zrakoplova pod vodstvom Newton učitelja, ujedno i instruktora letenja te doživjeti uzbudljivo iskustvo letenja dok se kabina simulatora pomiče.
Kao pravni osnivač osnovnoškolskih obrazovnih ustanova, Varaždinska županija i službeno je partner je u projektu. Koja su točno Vaša zaduženja?
Kao osnivač možemo utjecati na razvoj školskog kurikuluma u području STEM-a. Naime, do 15% sadržaja škole samostalno predlažu u skladu s zakonskim propisima, što ćemo iskoristiti za uvođenje tri novo izrađena modula obrazovanja u naše tri partnerske osnovne škole. Moduli se odnose na tematiku mehaničkog inženjeringa temeljenog na korištenju materijalima prihvatljivima za Zemlju, kemiju i kemijske procese te održivu energiju povezanu s inženjerstvom. Ostalim školama svi će alati biti javno dostupni te na raspolaganju za korištenje prema njihovim potrebama, jer su već u procesu planiranja definirani kao „softver otvorenog koda“.